Konkurs Literacki - Ulep Lepieja

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej to wspaniała okazja do upamiętnienia osiągnięć wybitnej noblistki.

Wisława Szymborska kojarzona jest w szkole głównie z poezją intelektualną i dojrzałą, z poezją egzystencjalną, w której pisze o swoim zadziwieniu światem. Mało kto jednak pamięta, że noblistka miała ogromne poczucie humoru i potrafiła bawić się jak dziecko.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas IV-VIII poznali humorystyczną twórczość poetki i historię powstania lepieja. Nazwę temu gatunkowi nadał jej sekretarz Michał Rusinek. Na czym polega ,,lepiej"? Jest to krótki, jednozdaniowy, często nonsensowny, trochę groteskowy wierszyk składający się z dwóch wersów. Zasada jego tworzenia jest prosta- powinny znaleźć się w nim 2 elementy: opis czynu lub wydarzenia (koniecznie przykrego w skutkach), zawarty w pierwszym wersie i stwierdzenie, że jest to i tak lepsze od czegoś pozornie nieszkodliwego, umieszczonego w 2. wersie. Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słów: "lepiej, lepszy", natomiast drugi wers od słów: "niż, niźli, aniżeli". Każda z obu linijek lepieja zawiera 8 sylab.

Z inicjatywy SU w klasach IV-VIII przeprowadzono konkurs "Ulep Lepieja", do którego przystąpili wszyscy uczniowie.

Laureaci konkursu:

klasa IV

Marta Kokot, Aleksandra Supianek - I miejsce

wyróżnienie: Oskar Henrych

klasa V

Wojciech Sobczak - I miejsce

wyróżnienia Weronika Cisowska , Milena Woźniak

klasa VI

Nikodem Kosztyła , Piotr Kokot - I miejsce

wyróżnienia : Antoni Zapolny, Maciej Kowalczyk, Vlad Stefurak

klasa VII

Milena Nowak - I miejsce

wyróżnienia: Dawid Brzeziński, Maja Kałużna

klasa VIII

Amelia Adamska, Artur Supianek - I miejsce

wyróżnienie: Agata Klimek

Nagrody rzeczowe ufundował Samorząd Uczniowski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.